19 آذر 1401 ساعت 13:44

 

میشود این رمضان موعد فردا باشد/آخرین ماه صیام غم مولا باشد/میشود در شب قدرش به جهان مژده دهند/که همین سال ظهور گل زهرا باشد..
اللهم عجل لولیک الفرج..

طلیعه‏ی رمضان
بار دیگر رمضان، ماه اُنس دوستان خدا از راه رسید و غریو شادی محبان خدا، به آسمان برخاست و مژده‏ی اسارت شیطان و هوای نفس در همه جا پیچید. آری، آمد آن ماهی که به انتظارش بودیم؛ ماهی که جان را طراوتی دوباره می‏بخشد و روان آدمی را زنگار از چهره می‏شوید.
ماه رمضان، میدان مسابقه
خداوند متعال از انسان‏ها خواسته تا در مسابقه‏ای به نام مسابقه‏ی خیرات و خوبی‏ها شرکت جسته و در این گونه کارها، گوی سبقت را از یکدیگر بربایند. برخی از زمان‏ها، فرصت مناسبی برای تحقق این مسابقه‏ی معنوی می‏باشد که ماه مبارک رمضان از آن جمله است. کریم آل محمد (ع)، مجتبای شهر مدینه، در بیانی زیبا فرمودند: «خداوند ماه رمضان را میدانی برای آفریدگان خود قرار داده است تا بندگان، با طاعات خود و پیروی از خداوند، برای خشنودی او از یکدیگر پیشی گیرند».
شناخت ماه؛ قدم اوّل
به دست آوردن نگاه صحیح درباره‏ی رمضان، نخستین کاری می‏باشد که برای این ماه مبارک شایسته‏ی انجام است. در پرتوِ شناسایی جایگاه رمضان، انسان مؤمن هنگام حلول این ماه، می‏تواند از آن استقبال شایسته‏ای کند. در واقع با این شناخت، راه چگونگی برخورد و نوع رفتار با آن هموار می‏گردد. پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز به اصحاب خود این مسأله‏ی مهم را گوشزد می‏فرمودند و هنگام حلول ماه مبارک رمضان، با بیان جمله‏ی سبحان اللّه‏! بنگرید که به استقبال چه چیزی می‏روید و چه به شما روی آورده است و تکرار آن، اهمیت شناخت این ماه را متذکر می‏شدند.
ماه پر برکت
یکی از اوصافی که برای ماه رمضان ذکر شده، واژه‏ی مبارک به معنای پر برکت است. در روایتی از پیامبر خاتم (ص) آمده است که «همانا ماه رمضان به سوی شما آمده است؛ ماهِ مبارک، ماهی که خداوند در آن روزه را بر شما واجب گردانید». کلمه‏ی برکت در لغت به معنای فزونی و رشدِ ثابت و دائمی است و ماه رمضان نیز فرصتی برای رشد کمالات در انسان پدید می‏آورد. با نگاهی از این دریچه به ماه عزیز رمضان و تأمّلی در نیازهای حقیقی انسان و رابطه‏ی او با خدا، به درستی می‏یابیم که ماه رمضان نه تنها موجب محرومیت و محدودیت نیست، بلکه عامل توسعه و پیشرفت وجود و تکامل انسانی نیز خواهد بود.
لحظه‏های مُغتنم
زندگی انسان پُر از فراز و فرود است و حالات انسان، به تناسب شرایط دستخوش تغییر می‏گردد. در این میان، گاهی نسیم‏های خوش معنوی از کوی دوست به مشام می‏رسد و نوازش عطر دوستی، جان را رمقی دوباره می‏بخشد. حبیب درگاه الهی، حضرت پیامبر اکرم (ص)، ما را خطاب کرده و فرمودند: «پروردگار شما در دوران زندگی‏تان، لحظه‏های سودمندی پدید می‏آورد، پس آگاه و هوشیار باشید و خودتان را در معرض آن لحظه‏ها قرار دهید». شمیم دلنواز رمضان، یکی از آن لحظه‏هاست که عاقل و عاشق را به استفاده‏ی کامل و سودمند از آن فرا می‏خواند.
رمضان و فرصت‏ها
در ماه مبارک رمضان، با تغییر شرایط زندگیِ عادی، فرصت‏های گوناگونی جهت رشد در بُعد معنوی برای انسان فراهم می‏گردد. فرصت توفیق، تلاش، برنامه‌ریزی و تنظیم اوقات، کسب معارف، توجه به قرآن، دعا و نیایش، کسب تقوا، آشتی با خدا، تقویت حسّ نوع‌دوستی، رفع کدورت‏ها، درمان بیماری‏های روح و جان، اصلاح شرایط، ایجاد انقلاب و سایر فرصت‏های طلایی، همه و همه از میوه‏های شیرین این درخت پُربار است.

نرم افزار ها و سامانه ها

 

Back to Top

Template Design:Dima Group